V roce 1986 jsou svámí a jeho žena Mínákší Déví (v té době ještě měla americké občanství) z tohoto objektu z politických důvodů násilím vyhnáni. Nastává několikaletý právní boj o toto místo. Platný soudní rozsudek vyzněl sice ve prospěch svámího vlastnictví k tomuto objektu, přesto jsou jim dodnes kladeny překážky pro jeho plné využití. Navzdory těžkému zranění, které svámí při násilném vyhnání z tohoto centra utrpěl, již ve stejném roce začíná budovat nové centrum - International Centre for Yoga Education and Research (ICYER) v nedaleké vesničce Kottakuppam, přímo na břehu Bengálského zálivu. Tento ášram, nazvaný rovněž Ánanda ášram, je stále funkční a každým rokem je, především zásluhou Mínákší Déví, rozšiřován a podmínky pro pobyt v něm jsou neustále zlepšovány. Dnes je to moderní centrum, kde každý adept nalezne své pohodlí, ale které přesto zůstává tradičním centrem vyučujícím jógu.
Po celou dobu své aktivní činnost v oblasti jógy byl svámí velmi plodným spisovatelem. Sepsal řadu knih (Jóga krok za krokem, Mudry, Jantra – nauka o číslech, Jóga podle Pataňdžaliho a další), každý měsíc přispíval do měsíčníku Yoga Life, jehož redakci plně převzala jeho žena Mínákší Déví, účastnil se mnoha jógových konferencí, sám pořádal mnohá jógová setkání, a z počátku i cestoval s jógovým poselstvím po celé Evropě.
Svámí Gítánanda odešel do věčného samádhí 29. prosince 1993 ve věku 87 let. Jeho hrobka je umístěna na posvátném poutním místě Thattanchavady Kambliswamy Madam, kde se společně s hrobkami svámího předchůdců stala cílem poutníků z širokého okolí. V díle svámího Gítánandy nadále pokračuje jeho žena svámití Mínákší Déví ve spolupráci s jejich synem Dr. Ánandou Bhavananí. Ánanda ášram je tak stále živý, pořádá řadu akcí pro místní obyvatele, a je skutečným kulturním a osvětovým centrem dané oblasti.
Bližší informace je možné nalézt na webových stránkách ášramu:
www.icyer.com